Jesteś tu:
>
>
Metformina obniża ryzyko raka trzustki, zwłaszcza u kobiet
Metformina obniża ryzyko raka trzustki, zwłaszcza u kobiet
Dr Magda Magierowska-Szymczyk

Cukrzyca jest uważana zarówno za czynnik ryzyka zachorowania na raka trzustki, jak i za jeden z jego objawów. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez grupę szwajcarskich i amerykańskich naukowców pod kierunkiem dr. Christopha Meiera z University Hospital w Bazylei wynika, że długoterminowe stosowanie metforminy obniża ryzyko zachorowania na raka trzustki w porównaniu z ogólną populacją, szczególnie u kobiet, podczas gdy inne leki przeciwcukrzycowe, takie jak pochodne sulfonylomocznika, czy insulina, pozostają związane z nieznacznie zwiększonym ryzykiem zachorowań na nowotwory. Fizjologiczne podstawy różnic w reakcji na lek pomiędzy płciami nie zostały dotychczas zidentyfikowane. Epidemiolodzy z National Cancer Institute przewidują, że w bieżącym roku u około 44 000 mieszkańców USA zostanie zdiagnozowany rak trzustki, a 38 000 umrze z jego powodu. Mimo, że jest chorobą stosunkowo rzadką, do diagnozy dochodzi często w jego zaawansowanym stadium i dlatego pozostaje czwartym z kolei najbardziej śmiertelnym z nowotworów Stanach Zjednoczonych, a w Polsce piątym u mężczyzn i szóstym u kobiet. Wyniki badania nie zaskakują naukowców, bowiem od dłuższego już czasu pojawiały się w prasie naukowej doniesienia o korzystnym działaniu metforminy nie tylko w leczeniu cukrzycy typu 2, lecz także o jej ochronnym działaniu w stosunku do nowotworów. Dr Peter Butler z Universytetu Kalifornijskiego powiedział w wywiadzie dla Reuters Health: „Podstawowy wniosek, jaki płynie z tego badania to stwierdzenie, że najstarszy lek, jakim dysponujemy w leczeniu cukrzycy jest niezaprzeczalnie najlepszym, jaki kiedykolwiek mieliśmy do dyspozycji”.
Badanie było bardzo duże i miało charakter retrospektywny. Przeanalizowano dane z brytyjskiego rejestru dotyczące ośmiu milionów osób, z których u 2800 w latach 1995–2009 zdiagnozowano raka trzustki. Dane zawierały obszerne historie choroby, łącznie z informacjami o przepisywanych lekach, diagnozach raka i cukrzycy oraz paleniu tytoniu, konsumpcji alkoholu i otyłości. Całościowa analiza nie wykazała różnic w zachorowalności pomiędzy osobami stosującymi metforminę a leczonymi innymi lekami. Jednak kiedy przeprowadzono stratyfikację badanych ze względu na płeć, różnica między kobietami a mężczyznami osiągnęła istotność statystyczną i okazało się, że kobiety z cukrzycą i rakiem trzustki były zdecydowanie rzadziej leczone metforminą niż kobiety bez nowotworu. W komentarzach do badania naukowcy stwierdzili, że różnice we wpływie przeciwcukrzycowych leków na ryzyko raka trzustki może wynikać z faktu, iż metformina leczy przyczyny cukrzycy bardziej dogłębnie. Komórki tłuszczowe w całym organizmie wydzielają wiele substancji, które mogą mieć wpływ na rozwój raka, metformina działa bezpośrednio na te komórki, nie przyczyniając się jedynie do wzrostu poziomu insuliny, jak to ma miejsce w przypadku np. pochodnych sulfonylomocznika.

Piśmiennictwo

1. Popular Diabetes Drug Might Cut Pancreatic Cancer Risk: Study
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_121393.html
2. Diabetes Drug Metformin May Lower Risk of Pancreatic Cancer for Women
http://www.myhealthnewsdaily.com/2199-diabetes-drug-metformin-pancreatic-cancer-women.html
3. Complex link between diabetes drugs and pancreatic cancer risk http://www.pancan.org/section_research/strategic_research_program/news
4. Diabetes drugs linked to pancreatic cancer risk
http://pancreaticcanceraction.org/archive/news/diabetes-drugs-linked-pancreatic-cancer-risk/#.T1yeh3kYs14
5. Bodmer M, Becker C, Meier C, et al. Use of Antidiabetic Agents and the Risk of Pancreatic Cancer: A Case–Control Analysis. Am J Gastroenterol, (31 January 2012) doi:10.1038/ajg.2011.483.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi